понеділок, 19 лютого 2018 р.

Патріотичні книги про Майдан

МАЙДАН У ХУДОЖНІХ ТВОРАХ

Революція Гідності  21 листопада 2013 року надихнула Україну на подвиги, а її письменників на створення нових творів, здатних підняти не тільки дух, але й змусити людей запам’ятати події минулих років. Події зими 2013-2014 років змінили життя країни та життя кожного українця. В історії нашої держави вони залишаться під назвою Революція гідності.
Пропонуємо вашій увазі добірку сучасної патріотичної літератури про події 2013-2014 років – Революцію Гідності, а також розповіді про захист незалежності України. Ці збірки,  вийшли друком в українських видавництвах протягом 2014-2016 років: тут документальна та художня проза, поезія, відверті розповіді, які об’єднані однією ідеєю – вірою в становлення вільної, незалежної і єдиної України. Всі книжки - важливі, цікаві, дуже актуальні:

Базів В.. Армагеддон на Майдані [Текст] / Василь Базів. – К.: Український пріоритет, 2014 – 160 с.
Роман-реквієм «Армагеддон на Майдані», в основі якого покладено реальні події, герої й нелюди – перше художнє вербальне полотно про галактичні за своїм масштабом події в Україні, що увійшли у всесвітню історію під священною та магічною смислоформою – Майдан. На смисловому тлі подається документальна маловідома історія про те, що і як призвело до повстання, котре стало безпрецедентним актом кривавого вознесіння з провалля гуманітарно-кримінальної катастрофи для майже 50-мільйонного людського згромадження в центрі Європи.

Рудневич М. Я з Небесної Сотні [Текст]: повість / Марко Рудневич. - [К.] : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, [2014]. - 182+194 с., зустріч. паг. - (Доросла серія). - Текст укр., рос. - Книжка-перекрутка.
Герой повісті молодого письменника Марка Рудневича 19-річний студент Макс зі Сміли легко й відверто оповідає про своє життя – про навчання, однокурсників, родину, про свою кохану дівчину Іванку, яка вчиться в Києві, а батьки хочуть відіслати її на навчання до Франції... Але стається Майдан, і Макс зі своїм другом-однолітком їде до Києва.
Це повість про три вирішальні доби на Майдані. Читаючи твір ви згадаєте все, ще раз переживете ті тривожні лютневі дні і, мабуть, будете плакати, і ще довго пам’ятатимете простого хлопця зі щирою душею – Макса зі Сміли…
Кокотюха А. «Вогняна зима» [Текст] /Андрій Кокотюха. – Х.: Клуб сімейного дозвілля, 2015. – 352 с.
Новий роман Андрія Кокотюхи — це складна мозаїка емоцій, що вирували і на Майдані, і в Маріїнському парку, і навіть під шоломом бійця «Беркута», він став першою художньою спробою побачити Майдан очима всіх його учасників: студентів і беркутівців, середнього класу та тітушок. Успішний бізнесмен Стогов стає активістом Автомайдану. Продавщиця з косметичного магазину Алла тепер волонтерка. Студент на призвисько Птаха виходить із віртуального світу і робить "коктейлі Молотова". Тітушка Сірий не має переконань, аби платили. А Олег, боєць "Беркуту", готовий карати "майданутих" навіть задарма... Ми бачимо Майдан їхніми очима. Бачимо - і затамовуємо подих. Бо тут все справжнє - і життя, і кохання, і ненависть. І смерть. А ще - відчайдушна віра, що кінець кінцем усе буде добре...
  «Вже 23 січня, після того, як почались викрадання людей та напади на Автомайдан, я знав, що книга називатиметься “Вогняна зима”, а в ній буде епізод про сутички автомайданівців із ментами, – розповів Кокотюха. – Рішення писати книгу прийшло значно пізніше. Я розумів, що рано чи пізно це треба зробити. Крізь цю книжку проходить думка, що люди вийшли на Майдан кожен за своє. Але їх об’єднала одна мета – зробити так, щоб не допустити ще однієї такої зими. Та все- однокожен відчував замах не на права всієї країни, а на його особисті. Це була дуже особистісна революція. Майдан не зміг змінити всю Україну».
Роздобудько І. «Ґудзик-2. 10 років по тому» [Текст] : роман / Ірен Роздобудько . – К.: Нора-Друк, 2015. – 320 с.
Навесні 2015-го Ірен Роздобудько випустила продовження свого відомого роману «Ґудзик» – «Ґудзик-2. 10 років по тому». Головні герої Ліка та Денис іще раз намагаються відшукати одне одного на тлі подій на Майдані й на Донбасі. «Я ніколи не міг стати на коліна. Усвідомлюю, що інколи це буває необхідно, скажімо, в церкві. Адже незручно, коли ти стоїш стовпом, а всі довкола стають навколішки. (…) Я можу зробити будь-що, навіть найскладніше – визнати свою неправоту, навіть найнайскладніше – відмовитися від корисної пропозиції. А от стати на коліна досі не можу, навіть у церкві. Тому мене завжди дратували заклики звідусіль встати з колін. Але як зведешся, коли ти на них ніколи не стояв?..», – говорить один із персонажів роману. Сама ж Роздобудько каже, що найважливіше було «обрати максимально чесну тональність, показати почуття героїв, а не хронологію подій, зробити текст читабельним і через 10 років, не лише як історичний факт, а як людський фактор».

Пропонуємо електронні ресурси:

Майдан від першої особи. Мистецтво на барикадах [Електронний ресурс] /Тетяна Ковтунович, Тетяна Привалко. - Український інститут національної пам’яті., 4 лист. 2016 р. - 304 стор. – Режим доступу:   https://books.google.com.ua/books?id=VEKGDQAAQBAJ&pg=PA20&lpg=PA20&dq=Майдан+в+художніх+творах&source=bl&ots=jbNttalCXp&sig=5mq5H9WnkWE_AfgoM4w-Yciesgs&hl=uk&sa=X&ved=0ahUKEwi1l9WQ-rLZAhWFfFAKHdf2Aow4ChDoAQhdMAk#v=onepage&q=%D0%9C%D0%B0%D0%B9%D0%B4%D0%B0%D0%BD%20%D0%B2%20%D1%85%D1%83%D0%B4%D0%BE%D0%B6%D0%BD%D1%96%D1%85%20%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%85&f=false
У збірнику подані фрагменти спогадів очевидців протестних акцій, що відбувалися в Україні з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року і названі Революцією Гідності. Інтерв’ю зібрані Українським інститутом національної пам’яті у рамках проекту «Майдан: усна історія». До другого випуску збірника увійшли спогади митців, що представляють різні жанри, види та напрями мистецтва. У спогадах творчих людей відображено їхній суб’єктивний досвід пережитого та узагальнені міркування про роль мистецтва у протестних акціях Революції Гідності. Видання покликане сприяти збереженню пам’яті про Майдан та його учасників.

Невідомий майдан. Революція гідності в історіях очевидців [Електронний ресурс] /Проект ТСН. – Режим доступу:   https://tsn.ua/special-projects/maidanunknown/. - Назва з екрану. – Дата публ.: 19.11.14. – Дата перегл.: 19.02.18
Кокотюха А. «Вогняна зима» Андрій Кокотюха. – Режим доступу https://www.bookclub.ua/ukr/read/kokotuha/- Назва з екрану. –– Дата перегл.: 19.02.18
Карп'як О. Десять фільмів про Майдан [Електронний ресурс] / Олег Карп'як; BBC Україна. – Режим доступу:  http://www.bbc.com/ukrainian/entertainment/2014/11/141119_films_maidan_ko . - Назва з екрану. – Дата публ.: 19.11.14. – Дата перегл.: 19.02.18

Підготувала: пр.. бібліотекар ЦБ Л.М. Даниленко

Немає коментарів:

Дописати коментар